Powodów tej szczególnej miłości jest wiele. Wypunktuję kilka z nich, czując szczery szacunek i sentyment do tego Wielkiego /nie tylko wizualnie/ Człowieka.

 1. Cherles – pisanie traktował śmiertelnie poważnie. Większość życia wegetując w nędzy, nie bał się zostawić tego, co osiągnął – dla pozostania wiernym sobie i wyrażanym myślom. Podziwiam go za to, że niezależnie od sytuacji był ,,niesprzedawalny’’.
 2. Tworzył -,, aby wyjaśnić sobie to przeklęte życie i żeby nie oszaleć’’ – no cóż – w tym przypadku doceniam jego konsekwencję i poświęcenie, które towarzyszyło mu do ostatnich dni i oby i mnie ono nie opuściło…
 3. Niebywale trzeźwo oceniał otaczającą go – amerykańską rzeczywistość – mimo permanentnej nietrzeźwości. Stan ten akurat wyjątkowo rozumiem w przypadku tworzenia własnych kreacji.
 4. Wino towarzyszyło mu przy prawie każdej okazji – wreszcie pojęłam swoją odwieczną wieź z tym wyjątkowym trunkiem.
 5. Wulgaryzmy, prostota i oszczędność stylu, twardy język, humor, dokumentalny charakter fabuły. Te cechy literatury Bukowskiego utwierdziły mnie w przekonaniu, że nie trzeba się wstydzić słowa – gówno, seks, erekcja… no może wystarczy, ale i przykład z wiersza ,,Imperium monet’’

,,kelner przyszedł z uśmiechem na śliniących się wargach

 ale natychmiast go odesłałem,

po kilka pierdolonych

 drinków’’.

 1. Ogromny dystans do siebie, rodziny i świata to ważne powody, które przyczyniły się do mojego uwielbienia tego Uroczego Dziwaka. Nie miał problemu z krytyką – ani swoją, ani nawet Madonny w obecności jej męża Saen a PennaJ. Z kolei na zapytanie patronki sztuki Caresse Crosby, aby się jej zaprezentował i napisał – kim jest odpowiedział: Szanowna Pani Crosby, Nie wiem, kim jestem. Z Poważaniem,, Charles Bukowski…
 2. Chylę czoło przed malarskimi tytułami dzieł Bukowskiego. Kilka z tych obrazów to – ,,Płonąc w wodzie, tonąc w ogniu’’, ,,Na południe od nigdzie’’, ,, Dni uciekają jak dzikie konie ze wzgórza’’, ,,Miłość to piekielny pies’’, ,,Czasem jesteś tak samotny, że to po prostu ma sens’’.
 3. Fragment wiersza ,,Geniusz tłumu ‘’ – nie wymaga tłumaczenia. Poniżej słowa dotkliwie kąsające prawdą:

Najlepsi w mordowaniu są ci

Którzy głoszą kazania przeciw niemu

A najlepsi w nienawiści są ci, którzy

Głoszą miłość

A w końcu najlepsi w wojnie

Są Ci, którzy głoszą

Pokój

 

 1.  Jego wielbicielem był sam Steve Richmont i Jim Morrison. Panowie mieli okazję nie raz wymieniać poglądy po różnego rodzaju substancjach… ehh… Pisarz określał to specyficzne środowisko mianem ,,stukniętego towarzycha’’ – sam preferując tradycyjne procenty. Brawo!
 2. Propozycję wspólnej pracy złożyli mu nawet członkowie legendarnego The Beatles…
 3. Celebrowanie muzyki Beethovena przez Mistrza  -było powodem dokupienia kilku klasycznych pozycji do mojej kolekcji.
 4. W wigilię 1975 roku nikt inny, jak nieco wstawiony Bukowski przy łóżeczku  z nowo-narodzonym Leonardo di Caprio enigmatycznie wypowiedział ,, – wiesz, tylko kilka cali dzieli człowieka od raju’’. Czyżby wiedział – kim będzie boski Leo??:)
 5. Ćma Barowa – to jeden z moich kolekcjonerskich filmów. Mało która niewiasta nie kochała się w bohaterze legendarnego 9 ½ tygodnia. Nie ukrywam, że to po projekcji filmu z Mickey Rourke – poznałam autora scenariusza. Mickey tak genialnie wcielił się w rolę, że widz czuje odór, jaki panuje w przedstawionych scenach i niemal upija się z głównymi postaciami.
 6. Sean Penn – wybitny aktor, reżyser i osobowość. Prywatnie wieloletni przyjaciel Bukowskiego. Królowa sceny Madonna – wizytowała u Pisarza, mimo, że ten nader chłodno się do niej odnosił. Kiedy zaproponowała mu wspólne zdjęcie do książki ,,Sex’’ odmówił, wyjaśniając, że irytuje go piosenkarka, która zachowuje się jakby odkryła to zjawisko.
 7. Kolejny mój idol Bono – będący fanem twórczości  Hanka – nagrał z U2 w hołdzie utwór ,,Dirty World’’ wykorzystując słowa ze zbioru –,, Dni uciekają jak dzikie konie ze wzgórza’’ – nic dziwnego…
 8. Fascynacja Apple Mac – zawładnęła Pisarzem dawno temu  – my tylko kultywujemy ten zachwyt pozostając wierni marce i jej technologicznym perełkom /kocham ciebie mocno – moje japko!/ .
 9. Życie Charles a Bukowskiego było magiczne. Nieprzewidywalne, kolorowe i zwariowane. To właśnie osoba Uroczego Szaleńca stała inspiracją do powstania kultowego Californication. W serialu pisarz Hank Moody – grany przez przystojnego Duchovnego – odsłania przed widzem życie pisarza w osławionym Los Angeles, które i na mnie czeka J.

Kocham Cię Charles!!!!!!!!

BUK1

BUK

BUK 2